MOSTEK energo začal poskytovat služby výkonové rovnováhy

16. června 2023

Investiční skupina Energy financial group spustila 26. května 2023 poskytování podpůrných služeb pro přenosovou síť, které zabezpečuje při své elektrárně v Mostku v Královohradeckém kraji. Služby výkonové rovnováhy (SVR) jsou jedním z pilířů strategie skupiny napříč projekty.

Společnost EFG Energy trading, která obchoduje na českém organizovaném trhu OTE, poprvé vysoutěžila v aukci kapacitu pro poskytování služeb výkonové rovnováhy. Ty bude spouštět mateřský holding Energy financial group při jeho elektrárně na biomasu MOSTEK energo poblíž Trutnova.

Tým Martina Jandy, který vede divizi EFG Production, přišel s první myšlenkou projektu a měl na starosti studii proveditelnosti a fyzické zprovoznění projektu. Tým Petra Voltra za divizi EFG Commodities obstarával dohodu s ČEPS, smluvní zajištění a samotný obchod se službami výkonové rovnováhy.

Kam by se mělo poskytování SVR v podání EFG dále vyvíjet?

Dalším krokem, který by měl následovat již brzy, je postupné navýšení potenciálu podpůrných služeb při „Mostku“, přičemž výhledově se mají k nabídce SVR připojovat i další zdroje z portfolia EFG. První v řadě je po elektrárně MOSTEK energo pro poskytování služeb výkonové rovnováhy v plánu rapotínská bioplynová stanice (EFG Rapotín BPS).

Služby flexibility
Nákres: plán poskytování služeb flexibility pro skupinu EFG

Právě bioplynové stanice v sobě ukrývají pro SVR velký potenciál. Navíc je výroba bioplynu regulovatelná a předvídatelná a služby jsou je tak možné nabízet jak v rámci sezóny, tak na denní bázi, kdy mohou vykrývat kolísavou výrobu jiných obnovitelných zdrojů.

Poslední články

Nová brožura představuje cíle EFG do let 2025–2030

Nová brožura představuje cíle EFG do let 2025–2030

Po dalším růstu investiční skupiny nadešel čas také na aktualizované vydání brožury společnosti. Kromě vize a strategie je v ní věnován prostor také cílům na období mezi lety 2025–2030 a novým projektům jako je poskytování služeb výkonové...