Bioplynová stanice v Rapotíně už čtvrtým rokem dodává do sítě certifikovaný zelený plyn s nízkoemisní stopou

20. září 2023

Odpadářská bioplynová stanice EFG Rapotín BPS, která jako první v České republice začala v roce 2019 dodávat biometan do plynárenské distribuční soustavy, získala po čtvrté v řadě evropskou certifikaci udržitelnosti ISCC (International Sustainability and Carbon Certification). Ta dokládá, že vyrobený bioplyn pochází výhradně z biologicky rozložitelných odpadů, bez přidané účelově pěstované biomasy, a vznikl s minimální emisní stopou. Audit a vydání certifikátu provedla společnost TÜV SÜD Czech. 

„Obhájení certifikace ISCC je významné pro náš dlouhodobý cíl, kterým je vyrábět čistou energii a přispívat k rozvoji segmentu energetiky šetrného k životnímu prostředí. Potvrzuje, že naše stanice v Rapotíně již čtvrtým rokem úspěšně dosahuje při výrobě biometanu vysokých úspor emisí, zejména díky efektivnímu zhodnocení biologicky rozložitelného odpadu bez přidávání účelově pěstované biomasy. Jeho recyklací na zelenou energii předcházíme nejen úniku skleníkových plynů ze skládek či jiných odpadářských koncových zařízení, ale také negativním dopadům spojeným s těžbou a přepravou energetických zdrojů,“ vysvětluje Ondřej Černý, ředitel divize EFG Logistics.

Náhled části dokumentu certifikace ISCC pro EFG Rapotín BPS

Certifikace ISCC dle požadavků směrnice Evropského parlamentu a rady o podpoře využívaní energie z obnovitelných zdrojů posuzuje uhlíkovou stopu a úsporu emisí vyrobené energie v podobě bioplynu následně upraveného na biometan. Emisní hodnoty zjištěné při certifikaci mají pak přímý vliv na výkupní cenu zeleného plynu nejen v rámci České republiky, ale i zahraničí, kde je o něj poměrně velký zájem. Společnost Energy financial group (EFG) pro účely certifikace využila služeb dceřiných společností EFG Waste logistic a EFG Engineering, které se činnostem spojeným s přípravami bioplynové stanice na audit věnují.

Rapotínská stanice společnosti Energy financial group ročně dodá do distribuční sítě zelenou energii na celý rok jak pro svou vlastní spotřebu, tak do sítě až pro dva tisíce českých domácností. Přebytečné teplo konkrétně spotřebovává část obce Rapotín pro ohřev vody a vytápění a elektrická energie spolu s biometanem jsou dodávány do distribuční soustavy.

Poslední články

Ohlédnutí za výročním Strategickým meetingem EFG 2024

Ohlédnutí za výročním Strategickým meetingem EFG 2024

Již tradičně na Vysočině, tentokrát ve vesničce Radešín, se 4.–5. dubna odehrál výroční Strategický meeting EFG 2024. Téměř 50 zaměstnanců si vyslechlo informacemi nabité příspěvky devíti prezentujících. Zúčastnění měli také jedinečnou šanci vyzkoušet si únikovou hru,...