Časosběr: Jak probíhá modernizace bioplynky EFG Vyškov BPS

19. září 2023

V srpnu byl zahájen proces modernizace a rozšíření bioplynové stanice EFG Vyškov BPS, která je součástí portfolia energetických zdrojů holdingu Energy financial group. Výsledkem stavebních prací bude navýšení kapacity zpracování odpadu na 30 tisíc tun za rok, optimalizace provozu nové výrobny biometanu a rozšíření administrativního zázemí pro zaměstnance stanice. Jak práce probíhají můžete vidět v časosběrném videu níže.

Časosběrné video rekonstrukce bioplynové stanice EFG Vyškov BPS

Jaký je současný stav?

Práce ve Vyškově pokračují rychlým tempem tak, aby stanice mohla již začátkem příštího roku vyrábět biometan. Nedávno bylo dokončeno zastřešení manipulační plochy před příjmovou halou, díky němuž se zásadně zlepší pracovní prostředí zaměstnanců areálu a zvětší se plocha pro skladování obalů.

Zároveň se od zhotovitele přebírá nová železobetonová jímka, která bude plnit funkci fermentoru i koncového skladu. Má průměr 30 metrů a 7 metrů na výšku a jejím specifikem je, že 4 metry z celkové výšky jsou zapuštěny do země, díky čemuž stavba působí komplexnějším dojmem a lépe zapadá do okolní krajiny.

Velkou výzvou celého procesu rekonstrukce vyškovské stanice je zachování plynulého fungování po celou dobu trvání stavebních prací. Z tohoto důvodu byly také realizovány přeložky inženýrských sítí. Vzhledem k výše zmíněnému se musí důkladně dbát všech povinností v rámci dodržování technologických a bezpečnostních postupů na staveništi.”

Pavel Bureš, technický ředitel EFG
Pavel Bureš, technický ředitel EFG

V následujících dnech a týdnech bude dále realizováno rozšíření příjmové haly, které zajistí navýšení zpracovatelské kapacity stanice z 11 tisíc tun odpadů za rok na 30 tisíc tun a také výstavba nové dvoupatrové administrativní budovy. Ta bude sloužit jako zázemí posíleného týmu zaměstnanců společnosti EFG Waste logistic, která sváží do bioplynových stanic EFG Vyškov BPSEFG Rapotín BPS z přilehlých krajů biologicky rozložitelný odpad.

Poslední články

Nová brožura představuje cíle EFG do let 2025–2030

Nová brožura představuje cíle EFG do let 2025–2030

Po dalším růstu investiční skupiny nadešel čas také na aktualizované vydání brožury společnosti. Kromě vize a strategie je v ní věnován prostor také cílům na období mezi lety 2025–2030 a novým projektům jako je poskytování služeb výkonové...