IEA: Produkce bioplynu do roku 2030 stoupne až čtyřnásobně, biometan by měl následovat

20. února 2024

Podle aktuální studie Mezinárodní agentury pro energii (IEA) bude k naplnění cílů výroby biometanu v zemích Asie, Evropy a USA i v odhodlání dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 potřeba do roku 2030 zčtyřnásobit celosvětovou produkci bioplynu. Pro následné zvýšení výroby biometanu by státy měly co nejrychleji začít využívat významný energetický potenciál udržitelných zdrojů biomasy včetně biologicky rozložitelných odpadů. Ty nyní často končí na skládkách bez dalšího užitku, jejich zpracováním v bioplynových stanicích by přitom dle odhadů Energy financial group (EFG) bylo možné získat jen v České republice zelený plyn až pro 130 tisíc domácností na celý rok.


Produkce bioplynu i díky zvýšené globální politické podpoře v oblasti energetiky a klimatu v posledních dvou letech celosvětově výrazně roste. S cílem přejít na čisté energetické zdroje začala Evropská unie, stejně jako Spojené státy, Čína a Indie, směřovat investice také do nízkoemisních aleternativ šetrných k životnímu prostředí, a to včetně biometanu. Rozvoj celosvětové výroby zeleného plynu jako lokální alternativy zemního plynu se má dle IEA zrychlit v následujících pěti letech o více než desetinu.

Hlavní využití bioplynu ve vybraných zemích a regionech, 2021 | Zdroj: IEA

Tento potenciální růst produkce biometanu je ovšem dle IEA nedostatečný. Aby bylo možné splnit výrobní cíle, který si například Evropská unie stanovila v rámci REPowerEU na 35 miliard m3 do roku 2030, a zároveň dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050, je zapotřebí ještě vyšší tempo globálního růstu produkce zeleného plynu. Celosvětová produkce bioplynu do roku 2030 by se měla zvýšit až čtyřnásobně.

Historický a potenciální růst globální výroby bioplynu, 2021 | Zdroj: IEA

„Produkce biometanu závisí v mnohých státech světa také na rozvoji sektoru energetického zpracování biologicky rozložitelného odpadu z měst, obcí, marketů či potravinářských firem. Tato výrazná složka odpadu, která běžně končí bez užitku na skládkách a svým rozkladem zde produkuje škodlivé emise, má významný potenciál pro energetické využití. Jejím ekologickým zpracováním v bioplynových stanicích dosáhneme nejen lokální výroby biometanu, který je možné dodávat přímo do plynárenské sítě, zelené elektřiny a tepla, ale navíc i vysoké emisní úspory. Jen v České republice by z této biologické složky odpadářské stanice ročně mohly vyrobit energii až pro 130 tisíc domácností,dodává tisková mluvčí skupiny EFG Barbora Formánková.

Kromě toho, že jsou zelené plyny (bioplyn a biometan) čistým lokálním zdrojem energie, poskytují i další výhody. Biometan lze například použít k dekarbonizaci obtížně elektrifikovatelných odvětví, jako je doprava a průmysl.

Poslední články

Nová brožura představuje cíle EFG do let 2025–2030

Nová brožura představuje cíle EFG do let 2025–2030

Po dalším růstu investiční skupiny nadešel čas také na aktualizované vydání brožury společnosti. Kromě vize a strategie je v ní věnován prostor také cílům na období mezi lety 2025–2030 a novým projektům jako je poskytování služeb výkonové...