Zákon o odpadech, jak Česko naloží s odpady?

05. prosince 2019

V yrovnat se Západu, to je už tři desetiletí přáním nejenom všech českých občanů, ale také politiků, kteří naši zemi řídí. A jednou z oblastí, ve které za našimi západními sousedy zaostáváme, jsou odpady.

Na skládkách v ČR skončí 46 % (2,6 miliónů tun) komunálního odpadu, který má až z 80 % recyklační potenciál. Zbytek je možné využívat energeticky a nahrazovat jím spalování fosilních paliv. Pokud vám to přijde jako vcelku normální číslo, pak vězte, že například takové Německo skládkuje pouze 1 % směsného komunálního odpadu (SKO), Rakousko jen 3 % SKO a v některých státech je skládkování zakázáno úplně.
Jak z této situace ven? Pomoci měla novela zákona o odpadech, která nařizovala konec skládkování využitelných a recyklovatelných odpadů v roce 2024. To by umožnilo využít tento materiál jako zdroj energie a výrazně tak přispět k modernizaci české energetiky. Jak je navíc známo, samotné skládky jsou poměrně významným producentem metanu, plynu s 28x silnějším skleníkovým efektem než CO2.
Podle aktuálních informací by však mělo dojít k posunutí tohoto termínu z roku 2024 na rok 2030. Do jaké míry za to může silná lobby odpadářských firem se můžeme jen domnívat, jisté však je, že Česká republika by se tímto krokem připravila o cenný čas v cestě za čistší a zdravější prostředí. 

 

 

Poslední články
Výroba energií v EFG Rapotín BPS 2019

Výroba energií v EFG Rapotín BPS 2019

Všichni víme, že množství odpadů neustále roste včetně jeho podstatné složky – biologicky rozložitelného odpadu. Jeho zásadní vlastností je jeho „živost“, díky níž se velmi rychle rozkládá.

Rozhovor s Pavlem Burešem

Rozhovor s Pavlem Burešem

Pavel Bureš je projektovým manažerem v bioplynové stanici EFG Rapotín BPS. Loni byl jednou z hlavních postav projektu realizace upgradingu bioplynu na biometan. V České republice to je stále jediná instalace, která teprve čeká na ocenění širokou veřejností.