Zákon o odpadech, jak Česko naloží s odpady?

5. prosince 2019

Vyrovnat se Západu, to je už tři desetiletí přáním nejenom všech českých občanů, ale také politiků, kteří naši zemi řídí. A jednou z oblastí, ve které za našimi západními sousedy zaostáváme, jsou odpady.

Na skládkách v ČR skončí 46 % (2,6 miliónů tun) komunálního odpadu, který má až z 80 % recyklační potenciál. Zbytek je možné využívat energeticky a nahrazovat jím spalování fosilních paliv. Pokud vám to přijde jako vcelku normální číslo, pak vězte, že například takové Německo skládkuje pouze 1 % směsného komunálního odpadu (SKO), Rakousko jen 3 % SKO a v některých státech je skládkování zakázáno úplně.

Jak z této situace ven? Pomoci měla novela zákona o odpadech, která nařizovala konec skládkování využitelných a recyklovatelných odpadů v roce 2024. To by umožnilo využít tento materiál jako zdroj energie a výrazně tak přispět k modernizaci české energetiky. Jak je navíc známo, samotné skládky jsou poměrně významným producentem metanu, plynu s 28x silnějším skleníkovým efektem než CO2.

Podle aktuálních informací by však mělo dojít k posunutí tohoto termínu z roku 2024 na rok 2030. Do jaké míry za to může silná lobby odpadářských firem se můžeme jen domnívat, jisté však je, že Česká republika by se tímto krokem připravila o cenný čas v cestě za čistší a zdravější prostředí. 

Poslední články

Nová brožura představuje cíle EFG do let 2025–2030

Nová brožura představuje cíle EFG do let 2025–2030

Po dalším růstu investiční skupiny nadešel čas také na aktualizované vydání brožury společnosti. Kromě vize a strategie je v ní věnován prostor také cílům na období mezi lety 2025–2030 a novým projektům jako je poskytování služeb výkonové...