Státní energetická koncepce

05. prosince 2019

Z čeho bude naše elektřina v roce 2050? Uhlí? Jádro? Obnovitelné zdroje? Energetický mix Česka v následujících letech je velkým tématem, jehož řešení může mít enormní vliv na ekonomiku a další směřování naší země.

Dnes můžeme s téměř stoprocentní jistotou říci, že hlavním energetickým zdrojem v budoucnu nebude uhlí. Ačkoli mnohé aktivistické skupiny by rády viděly konec uhelných elektráren v Česku do roku 2025 a například Hnutí Duha považuje za ideální rok 2030, odborníci se shodují spíše na letech 2040 až 2050. Toto období potvrzuje i Karel Havlíček, ministr průmyslu a předseda takzvané uhelné komise, která by měla mít do konce ledna hotovou analýzu a plán, jak s uhelnými elektrárnami naložit.
Pokud na jedné straně uberete, jinde musíte přidat. Logické pravidlo, které nám říká, že v případě odklonu od uhelných elektráren bude potřeba získávat energii z jiných zdrojů. Mnoho odborníků, vysoce postavené státní představitele nevyjímaje, jednoznačně preferuje jadernou energii. Už v červenci letošního roku tak současná vláda schválila investorský model stavby nových jaderných bloků, které se budou stavět v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany.
Budování jaderných elektráren však není otázkou let, ale spíše desetiletí, takže dnešní situace, kdy Česká republika elektřinu exportuje do zahraničí, by se po roce 2030 měla změnit na import. To je samozřejmě stav, kterému by se vláda ráda vyhnula. Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, tak je přesvědčen o tom, že by se Česko mělo co nejdříve důkladně zaměřit na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, jejichž výstavba a uvedení do provozu je mnohem rychlejší a efektivnější.

 

 

Poslední články
Výroba energií v EFG Rapotín BPS 2019

Výroba energií v EFG Rapotín BPS 2019

Všichni víme, že množství odpadů neustále roste včetně jeho podstatné složky – biologicky rozložitelného odpadu. Jeho zásadní vlastností je jeho „živost“, díky níž se velmi rychle rozkládá.

Rozhovor s Pavlem Burešem

Rozhovor s Pavlem Burešem

Pavel Bureš je projektovým manažerem v bioplynové stanici EFG Rapotín BPS. Loni byl jednou z hlavních postav projektu realizace upgradingu bioplynu na biometan. V České republice to je stále jediná instalace, která teprve čeká na ocenění širokou veřejností.