Šumperani třídí gastroodpad, mohou za to získat cenu

11. září 2021

Více než 12 tun gastroodpadu vytřídili Šumperani od letošního května do konce července. Město začalo s tříděním této komodity jako první v České republice. Za tento počin si vysloužilo nominaci na Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního prostředí. V současné době probíhá hlasování, svůj hlas můžete odevzdat do 22. srpna zde.

Zhruba čtyři desítky nádob na gastroodpad rozmístila po Šumperku společnost Energy financial group (EFG) v rámci svého projektu „Třídím gastro“ (www.tridimgastro.cz) v pondělí 3. května. Svoz odpadu probíhá každý týden v pondělí vždy mezi 8. a 11. hodinou. Během května lidé takto odevzdali k dalšímu využití 2697 kilogramů „zbytků z kuchyně“, v červenci to již bylo více než dvojnásobek, přesně 5417 kilogramů. Za první tři měsíce fungování projektu se celkové množství suroviny vyšplhalo na 12.348 kilogramů a sběr má vzrůstající tendenci.

Spolu s městem Šumperk pilotní program připravila právě společnost EFG a jedno z jejích lokálních koncových zařízení, EFG Rapotín BPS, kde se z gastroodpadu vyrábí bioplyn. Část z něj pohání kogenerační jednotku vyrábějící elektřinu a teplo, další část bioplynu se vyčistí na biometan (BioCNG), který je vtlačen do plynové distribuční soustavy a slouží jako pokročilé palivo pro vozidla na zemní plyn (CNG). Proti tradičnímu zemnímu plynu má ekologičtější BioCNG až o 63 % větší úsporu emisí. Zbytky z fermentace, tedy energetického zpracování bioodpadů, pak poslouží jako hnojivo, které v tekuté formě doplňuje vláhu do půdy a zároveň jí vrací tolik potřebné organické látky.

gastroodpad
Gastroodpad

Jen pro představu – z 12 tun gastroodpadu, který Šumperané do nádob nastřádají, je vyrobeno takové množství CNG, které stačí osobnímu vozu na ujetí 3 tisíc kilometrů.

„Lidé, kteří se do projektu zapojili a objednali si nádobu na gastroodpad, tam dávali přesně to, co měli. Prakticky vše bylo v mikrotenových sáčcích nebo pytlech na odpad. Nikde nebyl kolem nádob nepořádek. Jsem rád, že Šumperany pilotní projekt oslovil a musím je pochválit, jak k němu přistupují. To, že má třídění stále vzrůstající tendenci, je pouze jejich zásluha,“ poděkoval Šumperanům místostarosta Jakub Jirgl, který stál u zrodu projektu.

V Šumperku již mohou lidé třídit celkem devět komodit – papír, sklo, bioodpad, kov, drobné elektro zařízení, karton, textil, jedlé tuky a oleje a jako poslední gastroodpad. Město se nyní zaměří na to, jak modifikovat systém svozu a optimalizovat proces odpadového hospodářství. Vše by mělo směřovat k tomu, aby se odvážely jen plné nádoby s odpadem, dalším cílem je, aby na skládku mířilo co nejméně směsného odpadu.

Poslední články

Nová brožura představuje cíle EFG do let 2025–2030

Nová brožura představuje cíle EFG do let 2025–2030

Po dalším růstu investiční skupiny nadešel čas také na aktualizované vydání brožury společnosti. Kromě vize a strategie je v ní věnován prostor také cílům na období mezi lety 2025–2030 a novým projektům jako je poskytování služeb výkonové...