Nový elektrický tahač Tesly má údajně stejnou spotřebu jako 4000 domácností. Firma to odmítá komentovat

4. prosince 2017

Nadpis článku je výborný a i pravdivý, přesto bychom rádi uvedli věc na pravou míru, protože se dle našeho názoru v článku ohýbají čísla a veličiny v neprospěch elektřiny jako paliva.

Početně vše sedí. Dá se říci, že průměrná denní spotřeba v domácnosti je 10 kWh, to tak zhruba opravdu je. A jestliže nabíjení Tesly Semi trvá pouze půl hodiny, můžeme oněch 10 kWh vydělit 48 (den=24 hodin=48 půl hodin), čímž dostaneme 30 min spotřebu domácnosti vypočítanou z průměrné denní spotřeby, tedy přibližně 0,2 kWh. Při udávané kapacitě Tesly Semi 800 kWh, tedy lehce můžeme spočítat, že je opravdu zapotřebí 4000 domácností na vyrovnání této kapacity (800/0,2).

Vše sedí, je ale férové porovnávat opravdu extrémní příkon při nabíjení elektromobilu se spotřebou v domácnosti? Dle mého názoru už z logiky samotné věci toto porovnání nedává příliš smysl. Proč neporovnat dvě stejné (přinejmenším více podobné) věci – spotřeba elektrické energie automobilu a domácnosti. Řekněme, že dojezd, a tedy i kapacita elektromobilu, která je v článku udávaná, je dostatečná na 1 pracovní den, pak jsou počty úplně jiné. Jde jen o poměr 800kWh ku 10kWh v případě domácností. Závěrečný výsledek by v tomto případě byl, že jedna Tesla Semi je ekvivalentem spotřeby 80 domácností, ne 4000. Samozřejmě i tato situace je diskuze hodná, protože ten náklaďák přece bude spotřebovávat elektřinu pouze cca. 5-6 hodin a pak už nic, ale to stejné se dá říci i o domácnosti, kde v noci máme také prakticky nulovou spotřebu.

Závěrem tedy: s čísly a jednotkami se dá prostě hezky hrát, a přestože se jedná o více méně pravdivé informace nebo alespoň pravdivá čísla, dají se podat tak, aby nám to hezky sedělo do našeho záměru. Jestli tento koncept elektromobilu dává smysl, nebo ne, posuďte sami, my jen chceme upozornit na jisté neshody, které jsou podle nás k zamyšlení.

Zdroj ZDE

TEsla Truck Blue 1024x576 1

Poslední články

Investice a strategie EFG do roku 2023

Investice a strategie EFG do roku 2023

Naše společnost má před sebou důležitý rok, který přinese řadu investičních výzev, spuštění nových projektů a obecně vzato se dá očekávat, že i poměrně velké rozšíření portfolia skupiny. Nedávná oslava příchodu roku 2023 je zároveň vhodnou příležitostí k nastínění...

VIDEO: „Českých 100 nejlepších“ a medailonek EFG

VIDEO: „Českých 100 nejlepších“ a medailonek EFG

Pokud nás již nějakou tu chvilku sledujete, jistě si vzpomenete na radostnou zprávu z konce loňského roku, kdy se Energy financial group (EFG) zařadila mezi TOP 100 nejlepších firem České republiky. Prestižní ocenění převzal 2. prosince 2022 zakladatel společnosti Ivo...