Zájem o plynovou mobilitu v ČR v roce 2020 překonal očekávání

23. února 2021

  • Zelený plyn v roce 2020 poprvé upoutal pozornost řidičů vozidel na CNG.
  • Prodeje BioCNG se začínají promítat do celkových statistik prodejů.
  • Na zemní plyn jezdí v ČR už téměř každý desátý autobus MHD.
plynova mobilita

Snaha o ozeleňování dopravy vzbudila v loňském roce zájem prvních řidičů o zemní plyn s příměsí biosložky, tzv. BioCNG. Spotřeba stlačeného zemního plynu (CNG) vyrovnala loňský rekordní výsledek, a hned v několika parametrech, včetně celkové spotřeby zemního plynu v dopravě, překonala statistiky i predikce Národního akčního plánu čisté mobility (NAP ČM).

„Vysokou spotřebu zemního plynu v dopravě pomohly loni zajistit zejména městské autobusy. Pro města se CNG stává první volbou při zavádění ekologické dopravy. Pozorujeme také růst zájmu o LNG u kamionové dopravy a o BioCNG u řidičů osobních automobilů,“ řekla Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu (ČPS).

Celková spotřeba zemního plynu v dopravě dosáhla v ČR za rok 2020 v absolutních číslech 92,954 milionu m³. Tím překonala i nejoptimističtější scénář NAP ČM o více než 10 %. Realita předčila očekávání i v případě celkového počtu vozidel poháněných zemním plynem. Po českých silnicích jich v minulém roce jezdilo 27 750, což převyšuje odhady NAP ČM o více než dva tisíce.

„O téměř třicet procent překonal predikce NAP ČM i aktuální počet autobusů na CNG. Celkem 1 714 vozidel městské a příměstské hromadné dopravy dnes představuje již téměř deset procent celého vozového parku v ČR. Vysoký zájem v tomto segmentu potvrzuje i správně nastavenou dotační politiku, díky které se účinně daří snižovat emise z dopravy ve městech,“ doplňuje Kovačovská.

V roce 2020 bylo uvedeno do provozu rovněž 14 nových plnicích stanic CNG. S celkovým počtem 219 stanic disponuje Česká republika třetí nejpočetnější sítí v Evropě. Od minulého roku mohou navíc čeští řidiči na stanicích plnit své vozy i BioCNG. „Ačkoli se biometan začal do plynárenské sítě vtláčet teprve v průběhu minulého roku (z EFG Rapotín BPS, pozn. red.), pro využití v dopravě jej již dnes odebírají velcí hráči na trhu s plynem, jako je innogy Energo nebo E.ON Energie. Ta vykázala za minulý rok 20% podíl BioCNG ve své spotřebě plynu pro dopravu,“ uzavřela L. Kovačovská.

Snímek obrazovky 2021 02 23 v 13.23.50
Vývoj využití zemního plynu v dopravě v ČR

Snímek obrazovky 2021 02 23 v 13.24.22 1
Vývoj prodeje zemního plynu v dopravě v ČR (v mil. m³)

Zdroj: Tisková zpráva ČPS

Poslední články

Zahajujeme podzimní konferenční sezónu! Kde se letos potkáme?

Zahajujeme podzimní konferenční sezónu! Kde se letos potkáme?

Tak jako minulý rok se naše společnost zúčastní řady oborových konferencí a dalších společenských setkání. A protože první z eventů podzimní sezóny se kvapem blíží, zde je výběr nejdůležitějších nadcházejících událostí, a zároveň pozvánka k případné účasti....