Energetičtí odborníci: Spojené státy pod Bidenem zezelenají

18. listopadu 2020

Spojené státy pod vedením nového prezidenta Joea Bidena zezelenají a budou klást větší důraz na ekologii, klima a moderní energetické zdroje. Shodli se na tom tuzemští energetičtí odborníci a analytici, které oslovila ČTK. Biden podle nich bude ve svých vyjádřeních a rozhodnutích umírněnější než končící prezident Donald Trump. Část analytiků upozorňuje, že to ale v žádném případě neznamená, že by americká administrativa ztratila zájem o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech nebo přestala kritizovat stavbu plynovodu Nord Stream 2.

„Biden se otevřeně hlásí k vyšší ochraně klimatu a k opětovnému připojení USA k Pařížské klimatické dohodě. To je dobrá zpráva především pro americkou zelenou energetiku, ale vzhledem k síle USA to bude mít globální pozitivní dopady na další rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Zprostředkovaně to tedy pocítíme i my. V otázce jaderného průmyslu se politika Bidena nebude zřejmě od Trumpa příliš lišit, lze čekat pokračování dosavadní spíše vlažné a nevýrazné podpory,“ řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Přílišnou změnu strategie podle něj nelze očekávat ani v otázkách, jako je projekt plynovodu Nord Stream 2, kde hrají vedle ekonomiky svou roli i geopolitické zájmy. „Snad jen bude vedena méně siláckým a více diplomatickým tónem. Což lze uvítat,“ dodal. Spojené státy plynovod Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, kritizují dlouhodobě. Odůvodňují to obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. „Spíše očekávám, že americký tlak proti plynovodu Nord Stream bude pokračovat,“ potvrdil analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Podle výkonného ředitele společnosti Energy financial group Tomáše Voltra se Biden od svého předchůdce Trumpa v otázkách energetiky poměrně výrazně liší. „Zatímco Trump prosazuje politiku energetické dominance USA, od níž se odvíjí i vcelku protekcionistický postoj k americké ropné produkci, Biden si přeje vydat se cestou výrazně přátelštější k životnímu prostředí a dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality Spojených států. Bidenův plán zahrnuje například masivní elektrifikaci dopravy a tím výrazné snížení emisí. Že považuje klimatické změny za podstatné téma, je patrné i z toho, že přislíbil návrat k Pařížské klimatické dohodě, kterou jeho předchůdce vypověděl jako neužitečnou,“ sdělil.

Programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák uvedl, že i když je Bidenovi 77 let, nemá vůbec strach podporovat nové technologie mezi které patří nástup elektromobility, baterií nebo zeleného vodíku. „Biden tak má šanci rozhýbat moderní energetiku v USA, kterou se snažil končící Trump brzdit. Současný prezident odmítl balíček opatření na podporu čisté energetiky právě z dílny Obama-Biden, pravidla pro omezení emisí metanu a uhlíku z uhelných a plynových elektráren nebo normy pro účinnost automobilů,“ dodal.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda míní, že snahy demokrata Bidena bude brzdit Senát amerického Kongresu, ovládaný většinově republikány. „Z hlediska Česka jde o žádoucí věc. Přílišné zelenání našich geopolitických spojenců v západní Evropě a USA by nás dostalo do nekomfortní polohy. Česko je stále prakticky nejprůmyslovější zemí Evropské unie,“ uvedl. „Je tedy v ekonomickém zájmu ČR, aby toto nutné zezeleňování někdo tlumil, nebo alespoň neurychloval,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Poslední články