Elektrárna MOSTEK energo vykazuje kladné cash-flow

8. prosince 2020

Elektrárna na biomasu MOSTEK energo, jeden z projektů investiční skupiny Energy financial group (EFG), vykazuje po roce od akvizice kladné cash flow. Elektrárna prošla v letošním roce rozsáhlou rekonstrukcí, která pomohla zefektivnit provoz, a tím zvýšit celkovou hodnotu projektu. Akvizice podobného charakteru plánuje EFG i v budoucnu.

Loňský vstup investiční skupiny EFG do elektrárny MOSTEK energo byl prvním krokem k naplňování investiční strategie mírné diverzifikace portfolia skupiny. Zároveň tak dochází k naplňování cílů holdingu vstupovat akvizičně do projektů, jejichž hodnota se bude na základě provedené technologické a provozní optimalizace zvyšovat. Projekt MOSTEK energo se zaměřuje na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, především ze zemědělské biomasy, která je přímo v areálu zpracovávána na palivové pelety, jež jsou následně spalovány. Instalovaný výkon elektrárny činí 4,9 MWe, energie se vyrábí pomocí kondenzační odběrové turbíny.

„V letošním roce prošla elektrárna rozsáhlou rekonstrukcí, zásadní práce probíhaly na turbogenerátoru a na LUVU – ohřívači vzduchu v zadní části kotle. Rekonstrukce, která si vyžádala přes 10 mil. Kč, se již nyní začíná na elektrárně pozitivně projevovat, účinnost je vyšší o cca 2 %. Díky vyšší efektivitě elektrárny se nám zároveň podařilo snížit spotřebu paliva o cca 5 %. V kombinaci s dalšími technologickými, provozními a obchodními zásahy to pro nás znamená, že se nám provozní cash-flow společnosti daří vylepšit o cca. 9-10 mil. Kč,“ okomentoval dosavadní investice do elektrárny Martin Janda, manažer projektu MOSTEK energo.

Dosavadní rekonstrukce byla nicméně pouze první krokem, další rozsáhlejší modernizace a investice do rozvoje projektu se teprve chystají. „Naším cílem do budoucna je efektivně využívat teplo, které elektrárna generuje. To si vyžádá investici ve výši několika desítek milionů korun, která je plánovaná na příští rok. Jejím výsledkem by měla být roční EBITDA projektu na úrovni přesahující 30 mil. Kč. Pro tyto plány byl klíčový zisk licence na rozvod tepelné energie, kterou nám ke konci října letošního roku přidělil Energetický úřad, a díky níž si můžeme nárokovat zelený bonus za teplo. To je pro nás znamení, že jdeme správným směrem a že máme k dispozici skutečně kvalifikovaný tým lidí schopný projekt nejen udržovat v chodu, ale především nadále rozvíjet,“ vyjádřil se k budoucím záměrům Tomáš Voltr, výkonný ředitel EFG.

Poslední články

Aktuální Zpráva o životním prostředí ČR zmiňuje bioplyn i biometan

Ministerstvo životního prostředí vydalo koncem listopadu Zprávu reflektující aktuální trendy v oblasti udržitelnosti, energetiky a oběhového hospodářství. Klíčová témata zahrnují i využívání obnovitelných zdrojů energie, nakládání s odpady či výrobu biometanu. Tady je...