BPS v Rapotíně už vytápí třetinu obce

4. února 2021

Bioplynová stanice EFG Rapotín BPS, která patří do holdingu Energy financial group, v letošní zimní sezóně oproti loňsku o více než 60 % navýšila dodávky tepelné energie do obce Rapotín. Díky kogenerační jednotce napojené na nejmodernější technologii zpracování biologicky rozložitelných odpadů tak už celá třetina tepla ohřívajícího rapotínské domácnosti i obecní budovy pochází z ekologicky čistého zdroje.

„Během ledna roku 2020 jsme dodali do centrální kotelny obecní společnosti RAPOS Rapotín 603 GJ tepla z celkově vyrobených 1 368 GJ, v lednu 2021 to však díky aplikaci nového spalinového výměníku bylo už 988 z celkových 1 520 GJ,“ vyčíslil Pavel Bureš, technický ředitel EFG Holding. Vylepšením technologie zároveň došlo k podstatnému snížení spotřeby bioplynu v kogenerační jednotce a tím pádem i k významnému poklesu nákladů. Jak představitel BPS dodal, také v průběhu příští topné sezóny má pokračovat navyšování množství tepla proudícího do obce: „Jednáme o generálních dodávkách v plném objemu potřeby vytápění pro rapotínské sídliště.“

EFG-rapotin-bps

S navýšením výroby tepelné energie v areálu BPS Rapotín pomůže kogenerační jednotka č. 2, k jejíž instalaci dojde do konce letošního února, a také projekt akumulace, který má být spuštěný v létě a připravený na topnou sezónu zimy 2021/2022. “Jde o zajištění centralizace tepla produkovaného v BPS do akumulační nádoby, a jeho následnou distribuci dle požadavků spotřebitelů v aktuálním čase a požadovaném množství,” vysvětluje Pavel Bureš. Tímto krokem se podaří zvýšit objem vyrobeného užitného tepla zhruba o další třetinu současného stavu.

Teplo vzniklé ekologickou fermentací odpadů nyní v Rapotíně ohřívá 260 bytů, mateřskou a základní školu, školní tělocvičnu nebo hasičskou zbrojnici. Od připojení centrálního zdroje tepla k BPS v roce 2017 se obci daří držet ceny vytápění pro obyvatele prakticky na stejné úrovni.

Podobně jako rapotínští ušetří od letošního roku při nákupu zelené energie i všichni další zákazníci v celé České republice. A to díky projektu EFG Green Energy, který nabízí elektřinu a plyn z vlastních zdrojů využívajících k jejich produkci výhradně biologicky rozložitelné odpady a obnovitelné komodity.

Poslední články