BPS v Rapotíně už vytápí třetinu obce

4. února 2021

Bioplynová stanice EFG Rapotín BPS, která patří do holdingu Energy financial group, v letošní zimní sezóně oproti loňsku o více než 60 % navýšila dodávky tepelné energie do obce Rapotín. Díky kogenerační jednotce napojené na nejmodernější technologii zpracování biologicky rozložitelných odpadů tak už celá třetina tepla ohřívajícího rapotínské domácnosti i obecní budovy pochází z ekologicky čistého zdroje.

“Během ledna roku 2020 jsme dodali do centrální kotelny obecní společnosti RAPOS Rapotín 603 GJ tepla z celkově vyrobených 1 368 GJ, v lednu 2021 to však díky aplikaci nového spalinového výměníku bylo už 988 z celkových 1 520 GJ,” vyčíslil Pavel Bureš, technický ředitel EFG Holding. Vylepšením technologie zároveň došlo k podstatnému snížení spotřeby bioplynu v kogenerační jednotce a tím pádem i k významnému poklesu nákladů. Jak představitel BPS dodal, také v průběhu příští topné sezóny má pokračovat navyšování množství tepla proudícího do obce: “Jednáme o generálních dodávkách v plném objemu potřeby vytápění pro rapotínské sídliště.”

S navýšením výroby tepelné energie v areálu BPS Rapotín pomůže kogenerační jednotka č. 2, k jejíž instalaci dojde do konce letošního února, a také projekt akumulace, který má být spuštěný v létě a připravený na topnou sezónu zimy 2021/2022. “Jde o zajištění centralizace tepla produkovaného v BPS do akumulační nádoby, a jeho následnou distribuci dle požadavků spotřebitelů v aktuálním čase a požadovaném množství,” vysvětluje Pavel Bureš. Tímto krokem se podaří zvýšit objem vyrobeného užitného tepla zhruba o další třetinu současného stavu.

Teplo vzniklé ekologickou fermentací odpadů nyní v Rapotíně ohřívá 260 bytů, mateřskou a základní školu, školní tělocvičnu nebo hasičskou zbrojnici. Od připojení centrálního zdroje tepla k BPS v roce 2017 se obci daří držet ceny vytápění pro obyvatele prakticky na stejné úrovni.

Podobně jako rapotínští ušetří od letošního roku při nákupu zelené energie i všichni další zákazníci v celé České republice. A to díky projektu EFG Green Energy, který nabízí elektřinu a plyn z vlastních zdrojů využívajících k jejich produkci výhradně biologicky rozložitelné odpady a obnovitelné komodity.

Poslední články

Stát podpoří výrobu biometanu

Stát podpoří výrobu biometanu

Poslanci včera schválili opravnou senátní verzi zákona o podporovaných obnovitelných zdrojích energie (POZE). Ostře sledovaná novela má nyní určit nejen budoucnost rozvoje často diskutovaných solárních a větrných elektráren, ale také bioplynu a biometanu, které...

Energie je dražší než kdy dříve. Naše ceny zůstávají příznivé

Energie je dražší než kdy dříve. Naše ceny zůstávají příznivé

Na začátku roku jsme spustili prodej zelené energie, jehož prostřednictvím nabízíme elektřinu a plyn z obnovitelných zdrojů koncovým zákazníkům, zejména investorům a dalším klientům. Vzhledem ke stávající situaci na trhu, kdy je elektřina stále dražší...