EU: Ministři životního prostředí se zaměřili na boj s plasty a přechod na cirkulární ekonomiku

4. července 2018

Rozvíjíme aktivity a podporujeme oběhové hospodářství. Současné i budoucí aktivity společnosti EFG a společností v ní sdružených se zaměřují na efektivní ekologickou výrobu energií z obnovitelných zdrojů. Pomáháme tak naplňovat snahy Česka i Evropské unie budovat oběhové hospodářství a podporovat udržitelný ekonomický rozvoj.  

Z hlediska odpadové bioplynové stanice EFG Rapotín to znamená efektivní využití všech druhů odpadů.  Hlavní částí vstupu ke zpracování jsou odpady ze zpracovatelského průmyslu a potravinářství, dalšími jsou gastroodpady z restaurací a jídelen. Mnoho odpadů z potravinářství se k nám dostává v obalech. Máme proto na začátku příjmové linky zařízení, kterému se říká kladivový mlýn – na jedné straně z něho vychází biologická směs odpadů, která je po hydrolýze a hygienizaci přečerpána do fermentorů, na druhé straně zbývá velké množství hlavně plastových obalů, které zatím dáváme k recyklaci jinam, ale chceme vybudovat vlastní třídicí a recyklační linku, jejímž produktem bude granulát připravený k novému zpracování a výrobě např. obalů. 

Dalším důležitým segmentem, který produkce EFG Rapotín bude řešit, je nízkoemisní doprava – jak osobní, tak nákladní; nákladní začínající dodávkami rozvážejícími zboží po centrech měst. V našem příspěvku z listopadu loňského roku jsou srovnány vlivy různých druhů pohonných hmot a elektrické energie z uhlí a OZE. Nejlépe vycházejí hodnoty pro elektroauta s proudem ze solárních elektráren a kogeneračních jednotek, pak bioCNG. 

Více k tématu zde 

Poslední články