CNG pro nás i přírodu

3. května 2018

Konzervativní automobilisté mívali mnoho důvodů proti koupi auta s “alternativním” pohonem, protože fosilní paliva, i když tekutá, jsou tím, na co si zvykli. Proti přemýšlení o koupi auta na CNG stály argumenty: je málo čerpacích stanic, hybridní auta jsou drahá a nesmí se s nimi do garáží.

V EFG jsme nadšení z toho, jak auta poháněná CNG hezky jezdí, a hlavně z toho, jaký má jejich provoz oproti autům naftovým i benzínovým dopad na životní prostředí. Rádi bychom proto ukázali, že se bariéry zmenšují a že je auto na CNG, nejlépe na bioCNG rozumnou volbou.

Čerpacích stanic vzniká víc a Vláda ČR i EU rozšiřování podporují, viz předchozí článek Stát podpoří rozšíření stanic s CNG.

Cena auta na benzín, naftu i CNG je velmi podobná, resp. dieselová auta jsou stále nejdražší, přestože je cena nafty skoro shodná s cenou benzínu…tudíž se rozdíl v pořizovací ceně mezi benzínem a naftou vyplatí při opravdu velkém nájezdu.

Na obrázcích vidíte srovnání pořizovací ceny automobilu Škoda Octavia ve srovnatelné výbavě, ale s různými motorizacemi. Z toho je vidět, že nejlevnější je základní 1,4,TSI. O 16 000 korun je dražší G-TEC…kombinace stlačeného zemního plynu a 1,4 TSI benzinového turbomotoru. Nejdražší je, jako obvykle nafta…základní 1,6 TDI je dražší o dalších 16 000 korun.

Ceny benzínu a nafty se vzhledem k cenám ropy na světových burzách a kapacitám zpracování k sobě velmi přibližují – aktuální rozdíl je cca 1 Kč za litr pohonné hmoty. Rozdíl mezi cenami nafty, benzínu a CNG je však markantní…cca 6 Kč za objemovou jednotku. V součtu pak pro CNG vycházejí náklady na pohonné hmoty na ujetí  jednoho kilometru na 1 Kč, což vypadá impozantně.

Poslední bariérou pak zůstávají garáže, hlavně ty u nákupních center.

S garážemi je to tak, že každý majitel garáže sám musí na garáž napsat, že je do nich vozům s CNG povolen…zvlášť přirozeně ventilované garáže, jaké jsou např.: v Centru Černý most nebo v horním patře Arkád Pankrác,  by takový souhlas mít mohly. Je na nás, uživatelích CNG vozů, abychom souhlas iniciovali, nebo spojili své síly s již vybudovanou vlivnou komunitou, např.: na www.hybrid.cz nebo www.cng4you.cz.

Poslední články

Nová brožura představuje cíle EFG do let 2025–2030

Nová brožura představuje cíle EFG do let 2025–2030

Po dalším růstu investiční skupiny nadešel čas také na aktualizované vydání brožury společnosti. Kromě vize a strategie je v ní věnován prostor také cílům na období mezi lety 2025–2030 a novým projektům jako je poskytování služeb výkonové...