CNG pro nás i přírodu

3. května 2018

Konzervativní automobilisté mívali mnoho důvodů proti koupi auta s “alternativním” pohonem, protože fosilní paliva, i když tekutá, jsou tím, na co si zvykli. Proti přemýšlení o koupi auta na CNG stály argumenty: je málo čerpacích stanic, hybridní auta jsou drahá a nesmí se s nimi do garáží.

V EFG jsme nadšení z toho, jak auta poháněná CNG hezky jezdí, a hlavně z toho, jaký má jejich provoz oproti autům naftovým i benzínovým dopad na životní prostředí. Rádi bychom proto ukázali, že se bariéry zmenšují a že je auto na CNG, nejlépe na bioCNG rozumnou volbou.

Čerpacích stanic vzniká víc a Vláda ČR i EU rozšiřování podporují, viz předchozí článek Stát podpoří rozšíření stanic s CNG.

Cena auta na benzín, naftu i CNG je velmi podobná, resp. dieselová auta jsou stále nejdražší, přestože je cena nafty skoro shodná s cenou benzínu…tudíž se rozdíl v pořizovací ceně mezi benzínem a naftou vyplatí při opravdu velkém nájezdu.

Na obrázcích vidíte srovnání pořizovací ceny automobilu Škoda Octavia ve srovnatelné výbavě, ale s různými motorizacemi. Z toho je vidět, že nejlevnější je základní 1,4,TSI. O 16 000 korun je dražší G-TEC…kombinace stlačeného zemního plynu a 1,4 TSI benzinového turbomotoru. Nejdražší je, jako obvykle nafta…základní 1,6 TDI je dražší o dalších 16 000 korun.

Ceny benzínu a nafty se vzhledem k cenám ropy na světových burzách a kapacitám zpracování k sobě velmi přibližují – aktuální rozdíl je cca 1 Kč za litr pohonné hmoty. Rozdíl mezi cenami nafty, benzínu a CNG je však markantní…cca 6 Kč za objemovou jednotku. V součtu pak pro CNG vycházejí náklady na pohonné hmoty na ujetí  jednoho kilometru na 1 Kč, což vypadá impozantně.

Poslední bariérou pak zůstávají garáže, hlavně ty u nákupních center.

S garážemi je to tak, že každý majitel garáže sám musí na garáž napsat, že je do nich vozům s CNG povolen…zvlášť přirozeně ventilované garáže, jaké jsou např.: v Centru Černý most nebo v horním patře Arkád Pankrác,  by takový souhlas mít mohly. Je na nás, uživatelích CNG vozů, abychom souhlas iniciovali, nebo spojili své síly s již vybudovanou vlivnou komunitou, např.: na www.hybrid.cz nebo www.cng4you.cz.

Poslední články