Zákon o odpadech byl podruhé ve Sněmovně: poslanci navrhují zajímavé, ale i nebezpečné změny

26. července 2020

Poslanci a poslankyně podruhé probírali nový zákon o odpadech, zákon o výrobcích s ukončenou životností a změnový zákon, který mění jiné zákony ve vztahu k odpadové problematice. Zákon o obalech by měli projednávat zřejmě v pátek 19. června. Poslanci již dříve projednali zákony ve Výboru pro životní prostředí, Hospodářském výboru a Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

V takzvaném druhém čtení těchto zákonů poslanci předložili pozměňovací návrhy na změny vládních předloh. Definitivní hlasování o navržených pozměňovacích návrzích by mělo proběhnout v červenci v rámci takzvaného třetího čtení.

Poslanci navrhli řadu změn vládní předlohy zákonů. Mezi pozitivní patří například:

  • Změny termínu ukončení skládkování, a to v rozptylu od roku 2024 po rok 2030, kam navrhuje odsunout konec skládkování vláda. Hlavní důvod pro dřívější ukončení shrnul ve Sněmovně poslanec F. Elfmark (Piráti): „skládky přispívají ke změnám klimatu“. Poslankyně M. Pekarová-Adamová doplnila: „Česká republika přitom již dnes neplní požadavky směrnice Evropské unie o skládkách, která od roku 1999 požaduje skládkovat pouze upravený odpad a jen minimum odpadu biologicky rozložitelného…Není však důvod oddalovat zákaz skládkování recyklovatelných a biologicky rozložitelných odpadů. Díky předkládanému pozměňovacímu návrhu neskončí na skládkách mezi roky 2024 a 2030 nejméně 10 mil. tun komunálních odpadů.“
  • Změny ve výši poplatků za skládkování a třídící slevě pro obce, kdy obce, které hodně třídí zaplatí výrazně méně za skládkování zbytkových odpadů. Ideu třídící slevy před lety navrhlo Hnutí DUHA, protože bude motivovat obce k zavedení lepších recyklačních služeb pro domácnosti.
  • Návrh udržet v zákoně pojistku, zamezující dovozům zahraničních odpadů ke spálení v ČR.
  • Návrh na zavedení poplatku za spalování odpadů, který nám doporučuje jak Evropská komise, tak OECD.
  • K podpoře skutečné recyklace navrhli poslanci Hospodářského výboru v rámci veřejných zakázek umožnit zohlednit nejen cenu, ale i sociální a ekologické aspekty. Tato změna by mohla podpořit recyklaci.

Mezi ty negativní navrhované změny pak patří návrh poslanců A. Staňka (ČSSD) a J. Zahradníka (ODS) podpořený Výborem pro životní prostředí, umožňující se skládkovým firmám zpětně vyhnout placení skládkovacího poplatku. Před tímto návrhem varuje i Transparency International.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA:
„Zákon o odpadech zdražuje skládkování a motivuje obce k výraznému zlepšení separace odpadů třídící slevou, kterou Hnutí DUHA léta navrhovalo. Poslanci by však měli odmítnout návrh prodloužit o dalších deset let skládkování kompostovatelných odpadů. Tato praxe je totiž v EU již dvacet let nelegální.
Hnutí DUHA i Transparency International či Arnika varují také před návrhem zpětně legalizovat obcházení placení skládkového poplatku.“

Zdroj: Enviweb.cz

Poslední články

Ohlédnutí za výročním Strategickým meetingem EFG 2024

Ohlédnutí za výročním Strategickým meetingem EFG 2024

Již tradičně na Vysočině, tentokrát ve vesničce Radešín, se 4.–5. dubna odehrál výroční Strategický meeting EFG 2024. Téměř 50 zaměstnanců si vyslechlo informacemi nabité příspěvky devíti prezentujících. Zúčastnění měli také jedinečnou šanci vyzkoušet si únikovou hru,...