V odpadové bioplynové stanici EFG Vyškov BPS byl v květnu úspěšně dokončen audit emisní stopy (tzv. GHG faktoru), který je nezbytný k obhájení evropské certifikace udržitelnosti ISCC (International Sustainability and Carbon Certification) pro výrobu biometanu. Naměřená hodnota 5,61 g CO₂eq/MJ potvrzuje, že stanice ve Vyškově dosahuje při výrobě bioplynu vysokých úspor emisí. To se daří i díky efektivnímu zhodnocení biologicky rozložitelného odpadu bez přidávání účelově pěstované biomasy.
„Při výrobě biometanu usilujeme ve všech našich provozech o co nejvyšší úspory emisí. V rámci vyškovské bioplynové stanice byla přitom nízká hodnota emisní stopy zaznamenána už při prvním kontrolním měření. I díky tomu získala stanice evropskou certifikaci udržitelnosti ISCC již krátce po její modernizaci v loňském roce. Během prvního roku provozu jsme efektivním zhodnocením biologicky rozložitelného odpadu bez přidávání účelově pěstované biomasy dosáhli minimální uhlíkové stopy 5,61 g CO₂eq/MJ. To je výsledek srovnatelný s naším pilotním zařízením v Rapotíně, kde za poslední rok nastal vůbec nejvýraznější meziroční pokles uhlíkové stopy na 5,42 g CO₂eq/MJ,“ uvádí tisková mluvčí skupiny EFG Barbora Formánková.
Vyškovská bioplynová stanice, která je největším odpadovým zařízením v regionu jižní Moravy, spustila výrobu biometanu v roce 2024. Ročně nízkoemisně zpracuje až 30 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu na elektřinu, teplo a biometan, které následně využívá nejen pro vlastní provoz, ale především dodávku zelené energie do distribuční soustavy. Je tak schopna úpravy bioplynu na biometan pro bezmála 2 000 domácností ročně nebo BioCNG pro více než 2 200 automobilů s ročním nájezdem téměř 45 milionů kilometrů.